Menstruatie sau sarcina?

Sarcina

Postata de Amelia cu 2 luni in urma.

Am făcut un test de sarcină și rezultatul e pozitiv, peste vreo 10 minute mi-a venit menstruația, este posibil să fie testul pozitiv din cauza aceasta?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Menstruatia nu influenteaza rezultatele testului de sarcina. Un test de sarcina detecteaza prezenta in urina a unui hormon numit hCG (gonadotrofina corionica umana) produs in organism dupa ce embrionul se implanteaza in peretele uterin, de obicei la 6-9 zile dupa fertilizare. Deci, daca ati obtinut un rezultat pozitiv la testul de sarcina, este foarte probabil sa fiti insarcinata.

Desi multe femei pot confunda unele sangerari vaginale cu menstruatia, in realitate acestea pot fi sangerari de implantare (ce apar cand embrionul adera la peretele uterin) sau alte tipuri de sangerari asociate cu sarcina. Daca ati avut rezultat pozitiv la testul de sarcina si observati orice tip de sangerare, este recomandat sa consultati un medic cat mai curand posibil.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/tot-ce-trebuie-stiut-despre-sangerarile-din-timpul-ovulatiei_17916