menstruatie peste sarcina?

Sarcina

Postata de danyelaa90 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am o mare nelamurire.Am avut ultimul contact sexual(mentionez ca a fost protejat cu prezervativ) in luna august.De atunci mi-a venit menstruatia in fiecare luna, de culoare normala(rosie) si a tinut intre 3-4 zile(ca de obicei).Luna aceasta mi-a venit normal dar impreuna cu cateva simptome, care ma nelinistesc:stare de ameteala constanta, dureri de cap, senzatie de voma,(pe care nu le-am mai avut pana acum)...Pana acum nu m-am gandit la o eventuala sarcina, dar, ma intreb: este posibil sa am 4 sau chiar 5 menstre normale, si sa fiu insarcinata? Sau sunt doar paranoica?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

din descrierea dumneavoastra o sarcina este improbabila, simptomele pe care le aveti fiind legate de alta afectiune. totusi, intotdeauna cand aveti o suspiciune de acest gen, puteti foarte simplu sa folositi un test de sarcina, care nu este foarte scump si va scuteste de un stres permanent.
ne puteti scrie mai multe detalii despre aceste simptome? in ce conditii au aparut, daca le puteti lega de vreun eveniment recent (altul decat menstruatia), daca simptomele au durat strict cat durata menstruatiei, daca mai sunt si alte simptome, daca sunteti diagnosticata cu vreo alta afectiune pana acum, daca urmati vreun tratament.

va urez o zi buna

Ana

acum 8 ani

si eu la fel am acum mia venit mai devreme si am niste greturi de nu pot sa maninc, nustiu care cauza sa fie sarcina?

stoica anca

acum 8 ani

Buna ziua, am o fetita de 13 ani si 6 luni este bine dezvoltata anul asta de pasti ia venit prima menstruatie dupa nu ia mai venit deloc trebuie s-a ma duc la medic s-au sa ma astept