menstruatia in timpul alaptarii

Sarcina

Postata de valentin claudiu1 cu 15 ani in urma.

buna ziua! am nascut prin cezariana o fetita in luna octombrie, iar la inceputul lunii decembrie mi-a venit menstruatia. Acum, mi-a venit din nou menstruatia, adica acum, pe 28.12.2008. Am observat, atat atunci, cat si acum, ca, in timpul menstruatiei, bebele vomita foarte tare. In restul timpului, nu vomita, ci doar da afara din gurita surplusul de mancare, imediat dupa mancare. In timpul menstruatiei insa, vomita inclusiv ceaiul, decartarea se face in jet, la distanta, iar azi mi-a vomitat de 3 ori in 3 ore, nu i-a mai ramas nimic in stomacel. Are influenta menstruatia asupra laptelui?(mentionez ca alaptez doar partial, restul de supliment vine din lapte praf, insa laptele praf singur il suporta bine, caci am incercat)Ce fac in aceste situatii, intrerup alaptarea la san?

Raspunsuri (6)

andrei178

acum 15 ani

Neaparat vorbeste cu pediatrul, voma aceasta, la fel ca si diareea poate sa duca la deshidratare! Sigur ca laptele matern e influentat si de hormonii mamei, dar un medic cu experienta iti va spune exact cum sa procedezi. Numai Bine!

Florian Alex

acum 15 ani

Nu, nu are legatura menstruatia cu alaptarea sau calitatea laptelui matern. Cred ca a fost o p***ancidenta intre varsaturi si menstruatie. Oricum, mergi cu bebelusa la medicul pediatru, poate avea un reflux sau pozitia de alaptat sa nu fie cea mai buna pentru ea. De fiecare data incearc sa o faci sa eructeze dupa masa.

bianca

acum 13 ani

nu trebuie un regim strict in timpul menstruatiei parerea mea daca nu am dreptate intrati pe id meu biancas222

oltita

acum 13 ani

si eu am menstruatie de cand are bebe 4 luni si il alaptez si acum la 7 luni

iuly

acum 13 ani

buna....am o fetita de 10 luni si o alaptez....dar am o problema pe 10.10 mia venit menstra care m-a tinut 5 zile.de atunci nu a mai aparut....am fost la medicul ginecolog,am facut 4 teste de sarcina care au iesit negative.la controlul ginecologic nu s-a vazut nimic....oare sunt insarcinata??? am auzit pe cineva k in timpul alaptarii menstra vine si pleaca oricand....ast raspunsuri de la voi urgent....va pup

stoian sorina

acum 10 ani

nu esti insarcinata,daca testul nu ti arata,stai linistita yuli.