Medicamentele administrate in timpul sarcinii

Sarcina

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

As dori sa stiu daca mai pot administra seroxat 20 mg in timpul sarcinii, iau de doi ani medicamentul cu mici intreruperi?

Raspunsuri (7)

Dorina6899908

acum 15 ani

Sa inteleg ca esti insarcinata? Mai sus parca intrebi de endometrioza.Oricum seroxatul nu se ia in timpul sarcinii si alaptarii,doar daca medicul o recomanda.Endometrioza este intradevar cauza de infertilitae.Fiica mea are 36 ani, 12 ani de casatorie,acum un an s-a si operat de chist endometriozic,pe ovarul stang,dar sarcina se lasa asteptata.Foarte greu si cu mult tratament,cine stie,poate va ajuta d-zeu.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Va rog sa-mi spuneti daca medicamentul antifungic "Terbinaran" este interzis in prima perioada a sarcinii?-am luat 1 caps.250 mg/zi,in prima saptamina a sarcinii

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Dorinta mea este de a ramane insarcinata cat mai curand.Am fost la un control ginecologic iar doamna doctor m-a sfatuit ca si in perioada de procreere sa nu folosesc nici un fel de pastile.pt durerile in gat usoare si pt stari de raceala ce as putea lua,ce fel de ceaiuri sunt recomandate, multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua. Am 32 de ani, am o fetita de 3 ani si jumatate, iar in prezent sunt insarcinata.
Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema: de curand mi-a intarziat menstruatia cateva zile si drept urmare mi-am facut un test de sarcina, care a iesit negativ. Ulterior ac***a niste dureri mari de spate, am fost la medic care mi-a recomandat:Mydocalm, Tador, Algifen si Xefo(lornoxicam), ca urmare a identificarii unor ganglioni inflamati la spate (zona lombara). Programandu-ma ulterior la un consult ginecologic periodic, ginecologul ma instiinteaza ca sunt insarcinata in 4-5 saptamani, si ca exista posibilitatea sa am gemeni. Sunt foarte bucuroasa, insa as dori sa-mi spuneti daca medicamentatia pe care am luat-o 3-4 zile(dupa care am intrerupt-o) afecteaza pruncul/pruncii? Va multumesc.

Silviu Florin

acum 15 ani

Buna ziua. Am 32 de ani, am o fetita de 3 ani si jumatate, iar in prezent sunt insarcinata. Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema: de curand mi-a intarziat menstruatia cateva zile si drept urmare mi-am facut un test de sarcina, care a iesit negativ. Ulterior ac***a niste dureri mari de spate, am fost la medic care mi-a recomandat:Mydocalm, Tador, Algifen si Xefo(lornoxicam), ca urmare a identificarii unor ganglioni inflamati la spate (zona lombara). Programandu-ma ulterior la un consult ginecologic periodic, ginecologul ma instiinteaza ca sunt insarcinata in 4-5 saptamani, si ca exista posibilitatea sa am gemeni. Sunt foarte bucuroasa, insa as dori sa-mi spuneti daca medicamentatia pe care am luat-o 3-4 zile(dupa care am intrerupt-o) afecteaza pruncul/pruncii? Va multumesc.

Florian Alex

acum 15 ani

Majoritatea medicamentelor ar fi interzise mai ales in primul trimestru de sarcina. In general, daca exista o sarcina cu probleme nu va rezista, actionand un fel de selectie naturala. Anunta neaparat medicul (eu as discuta chiar du 2-3 obstetricienti diferiti despre aceasta problema).

comentarii utilizatori

acum 15 ani

sunt racita si am nasul infundat.sunt insarcinata in luna a 5-a. pot folosi bixtonim?