medicamente

Sarcina

Postata de Claudiu31107072 cu 15 ani in urma.

sunt insarcinata si din pacate am probleme cu stomacul.am luat o singura data o jumatate de ranitidina.se poate sa aibe vre-un efect negativ asupra copilului?este un medicament interzis gravidelor?

Raspunsuri (4)

Elena991510

acum 15 ani

vezi prospectul , pe internet daca nu il ai, si vezi acolo la contraindicatii- sarcina si alaptare

Florian Alex

acum 15 ani

Uite si aici prospectul //sfatulmedicului.ro/Medicamente/RANITIDINA_compr_22550.html

acum 15 ani

In primele 3 luni mai ales, nu e bine sa iei nici un medicament pt ca afecteaza srcina. Daca ai problebe cu stomacul (gastrita, ulcer), eu iti recomand ceaiul de papadie+galbenele+radacina de lemn dulce. Eu zic sa incerci, rau nu face, si la mine are efect (eu am ulcer). Il faci mai concentrat: 2 lingurite papadie, 2 lingurite galbenele si 1/2 lingurita lemn dulce, la o cana de apa fierbinte, infuzie 5 min si se bea cald. Sarcina usoara!

vlad26

acum 15 ani

Nu te stresa acum pentru jumatatea aceea de ranitidina. Intreaba medicul ginecolog daca efectele sunt negative si apoi ia masuri (doar daca e cazul). De multe ori stresul face mai mult rau decat o jumatate de pastila, in cazul unei sarcini. Multa sanatate!