Medicamente si radiografie in timpul sarcinii

Sarcina

Postata de angelica81 cu 14 ani in urma.

Buna tuturor,cineva stie sa-mi spuna daca o radiografie si tratament medicamentos poate afecta embrionul?Va spun pe scurt;ultima menstruatie 13 noiembrie,am folosit prezervativ ,se pare ca n-a fost suficient,testul este pozitiv dupa 4 zile de intarziere.Ne dorim enorm un copil,doar ca pe10 dec. am facut o radiografie torace si cam in acelasi timp am tratat medicamentos o candida plus tratamentul cu enbrel care-l fac pt spondilita.Cineva ma poate ajuta cu un raspuns pana ajung la un doctor?

Raspunsuri (7)

marialeea

acum 14 ani

Imi pare rau, Angelica, pentru ca trebuie sa-ti dau eu prima vestea asta p***a dar, din pacate, radiografia este cel mai grav lucru care ti se putea intampla! Regret ca trebuie sa-ti spun (mai ales ca iti doresti copilul) dar, chiar si asa, in stare embrionara, este imposibil sa nu fi fost afectat de radiatiile masive pe care stii probabil si singura ca le contine de fapt analiza asta! Gandeste-te ca bietul micut (sau micuta) a fost practic "bombardat" cu radiatii iar in primele saptamani de conceptie incepe sa se formeze sistemul nervos si creierul. Sper sa ma insel si medicul ginecolog sa-ti dea o veste buna, dar teama mi-e ca radiografia "a pus capac la toate", dupa cum se spune. Tratament - mai treaca-mearga - desi si medicamentele pot afecta copilul, dar radiografia...
Iti doresc sanatate si sper sa ai grija, vezi ce spune si medicul, dar daca e posibil sa fi fost afectat copilul... Ai grija ce decizie iei!

bernilori

acum 14 ani

radiografia afecteaza sigur fatul,din pacate...

eu

acum 9 ani

De ce simt oamenii sa-si spuna parerea intr-o situatie delicata, atata timp cat nu au nicio specializare in domeniu?
Ca sa aiba efect asupra fatului trebuie o cantitate de radiatii atat de mare incat este nevoie de peste 20 de radiografi consecutive.
Daca faci radiografia in primele 2 saptamani, nici macar nu mai trebuie sa te gandesti la asta.
La o simpla cautare pe Google gasesti tot ce am scris eu mai sus, spuse de oameni din domeniu.

Mihaela

acum un an

Bine punctat, doamna!

LaviniaM

acum 5 luni

Bună seara. Sunt în aceeași situație. Scriu aici pentru ca sunt speriata. As dori sa ajung la mamica care a început acest topic sa spună dacă a născut și dacă totul a fost bine cu bebele si care situația acum. Oare mai intri tu aici mămico. Doamne ajuta sa citești sa revii cu un răspuns.

Utilizator11708487283

acum 2 luni

Buna , am vazut mesajul tau, am acceasi situatie, ceva mai diferita, am facut radiografia in timpul menstruatiei, imediat dupa am ramas, am vb cu doctorul ginecolog si m-a asigurat ca nu este nici un fel de problema. Sanatate, sarcina usorara!

Utilizator11713672201

acum o saptamana

Bună, sunt în aceeași situație am făcut și radiografie și CT toracic la interval de o luna neștiind ca sunt însărcinată. Cum a evoluat sarcina dvs. ?