maturarea placentei

Sarcina Maturarea fetala

Postata de alecsandraa cu 14 ani in urma.

buna fetelor,am si io o nedumerire.sunt insarcinata in 27 saptamani si mi sa spus ca am placenta grupa 1 grad de maturare 2 este in regula la varsta asta de sarcina sa am gradul 2 de maturare?ac***a in vedere ca acum o luna la morfologie o aveam gradul 1 iar acum o saptamana la eco normal mi sa spus ca e de gradul 0...nu stiu ce sa mai cred si ma ingrijorez.

Raspunsuri (2)

Alice70

acum 14 ani

Din cate stiu eu cu cat te aproprii de termen creste gradul de maturare a placentei, adica imbatraneste, iar daca aceasta maturare se produce mai repede pot apare probleme. Dar mai bine roaga-ti medicul curant, sa te lamureasca. Daca intr-adevar placenta are un grad de maturare prea mare poate te va chema mai des la monitorizare. Multa sanatate si nastere usoara!

ionica

acum 14 ani

Gradele de maturare placentara sunt asa:
-gradul 0 - trim I si trim II (pana la 28 sapt);
-gradul 1 - dupa 28 sapt; in 40% din cazuri se mentine pana la termen;
-gradul 2 - dupa 36 sapt; in 45% din cazuri se mentine pana la termen;
-gradul 3 - dupa 38 sapt.

Te sperii atunci cand apare gradul III mai repede decat ar trebui.
Depinde si de examinator, evaluarea gradului e destul de subiectiva.

Sa mergi la fiecare control pentru ca trebuie supravegheate fluxurile si dezvoltarea fetala, plus tensiunea si atentie la cresteri bruste in greutate.

Sarcina usoara si fara complicatii!