Mastoprofenul afectează fertilitatea?

Sarcina

Postata de Utilizator11728731875 cu o saptamana in urma.

Bună ziua !
Folosesc mastoprofen la recomandarea dr ginecolog deoarece mi-au descoperit la ultima ecografie mamară chisturi și fibroadenoame la ambii sâni.
Am 30 de ani, de curând am decis cu soțul că e cazul să ne mărim familia. Bineînțeles, sunt rare cazuri când se poate prinde sarcina din primele încercări, dar până acum, nimic...
Voiam să știu dacă ar trebui întrerupt tratamentul cu mastoprofen deoarece am citit mai multe despre el și spune că ar putea afecta fertilitatea.
Mulțumesc !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Mastoprofenul nu este cunoscut pentru a avea efecte asupra fertilitatii. Chiar si asa, este intotdeauna mai bine sa discutati cu medicul dvs. daca intentionati sa ramaneti insarcinata in timp ce urmati acest tratament.

Poate fi necesar sa faceti o pauza de la medicament sau sa monitorizati atent simptomele si efectele secundare. Cu toate acestea, daca aveti preocupari despre fertilitate si ati incercat sa ramaneti insarcinata pentru o perioada lunga de timp fara succes, ar fi bine sa discutati cu un specialist in fertilitate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/cresterea-sanselor-de-a-ramane-insarcinate_11115
sfatulmedicului.ro/Reproducerea-umana-asistata/cresterea-fertilitatii-metode-pentru-a-ramane-mai-usor-insarcinata_5281
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/modalitati-de-a-spori-sansele-unei-sarcini_11718

Va dorim mult succes in obtinerea sarcinii dorite!