Mama Rh pozitiv , tatal Rh negativ

Sarcina

Postata de apollodollce cu 8 ani in urma.

Buna, am citit ca :

"La o mama cu Rh negativ si sot Rh pozitiv, dupa prima sarcina sau avort se administreaza imunoglobuline anti factor Rh, pentru ca organismul odata ce beneficiaza de acesti anticorpi din exterior nu mai produce singur imunoglobuline"
Dar daca situatia e inversa, adica mama are Rh pozitiv si tatal are Rh negativ, mai e neceara acea injectie dupa prima nastere? Dar acum in timpul sarcinii (luna a noua mai exact) se mai impune vreun tratament pentru mama sau bebe? Sau imediat dupa nastere? Repet : mama are Rh pozitiv si tatal Rh negativ.
Multumesc

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 8 ani

In cazul mamei cu RH pozitiv si tatal cu RH negativ , nu este nici o problema. La mine, personal , primul copil a luat RH-ul tatalui, iar al doilea RH-ul meu.