Mai pot ramane însărcinată?

Sarcina

Postata de Adriana cu 6 luni in urma.

Bună ziua, am și eu o nelămurire. In 2020 am avut o sarcina extrauterina și mi-am pierdut trompa stânga, de atunci tot încerc sa rămân însărcinată și nu reușesc. Am făcut histerosalpingografie și mi s-a spus ca nu este înfundata dar este plina cu lichid. Întrebarea mea este dacă mai pot rămâne însărcinată sau nu? Dacă as ținea un tratament ar fi posibil o sarcina sau nu? Va mulțumesc frumos!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Pierderea unei trompe uterine poate afecta capacitatea de a ramane insarcinata natural, deoarece procesul normal de reproducere necesita ca ovulul sa fie eliberat in tuba uterina pentru a fi fecundat de sperma. Cu toate acestea, exista multe cazuri in care femeile care au o singura trompa uterina pot ramane insarcinate si pot avea o sarcina sanatoasa.

Histerosalpingografia, ca test de diagnostic, poate oferi informatii despre starea trompelor uterine si poate confirma daca sunt permeabile. Daca testul a indicat ca trompa uterina este permeabila, sansele de a ramane insarcinata sunt mai mari. Cu toate acestea, lichidul mentionat poate indica posibile probleme de sanatate care ar putea afecta sansele de a ramane insarcinata.

Este important sa discuti cu medicul tau pentru a evalua in detaliu situatia si a-ti oferi optiunile potrivite de tratament. Medicul poate propune diverse optiuni, cum ar fi fertilizarea in vitro (FIV) sau alte tratamente pentru a spori sansa de a ramane insarcinata. In functie de caz, ei pot analiza si alte factori legati de sanatatea ta generala si a partenerului tau pentru a identifica cel mai bun plan de actiune.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Infertilitate-feminina/fimbrioplastia-metoda-de-deblocare-a-trompelor-uterine-obstructionate_9307

Adriana

acum 6 luni

Va mulțumesc frumos! Sa înțeleg ca este posibil să fie un tratament pentru lichid?