Ma puteti ajuta cu un sfat va rog?

Sarcina

Postata de ♥️ cu o saptamana in urma.

Bună dimineața am o problema pe data de 19.07.2024 am avut ultima menstruație care normal ține 7 zile ciclul menstrual îl am de 34 de zile dar după data de 19.07.2024 nu am mai avut menstruație deloc am efectuat un test de sarcina a ieșit prima linie puțin vizibila și una clara am făcut testul pe data de 10.09.2024 la ora 04:00 cu prima urina de pe data de 11.09.2024 am avut sangerari ușoare care ma ținut 5 zile nu curgea abundent doar cand mergeam la baie nici lenjeria nu o patam de loc dvs ce credeti poate fi sarcina pe data de 16.09.2024 la ora 03:00 am efectuat iar un test de sarcina după se sângerarea sa oprti de tot dar a ieșit negativ credeti ca poate fi sarcina vomit rău am dureri de cap foarte mari ce credeti ca ar putea fi ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Simptomele descrise pot fi asociate cu o sarcina, dar si cu alte afectiuni. Sangerarile pot fi sangerari de implantare, caracteristice inceputului de sarcina, insa pot fi si altfel de sangerari.

Trebuie sa stiti ca un test de sarcina poate sa dea un rezultat fals in functie de momentul in care este facut (prea devreme sau prea tarziu) de la ultimul act sexual neprotejat sau in functie de concentratia hormonului de sarcina din urina.

Durerea de cap si varsaturile pot fi de asemenea semne de sarcina, dar si ale altor probleme de sanatate.

Cea mai sigura metoda de a afla daca sunteti insarcinata sau nu, este sa consultati un medic ginecolog. Acesta va poate recomanda efectuarea unor teste suplimentare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-de-sarcina_10886