ma gindesc serios la o sarcina

Sarcina

Postata de liliana maria1 cu 16 ani in urma.

Buna ziua,
Am 24 de ani, o relatie de 5 ani si am inceput sa ne gindim la un copil. Am nevoie de ajutor, caci am tot citit ca ar trebui sa fac o multime de teste, apoi sa ingurgitez niscaiva vitamine, apoi sa fac alte teste. Nu ar fi mai simplu sa ma inscriu la un doctor ginecolog care sa ma indrume pas cu pas? Si ce analize trebuie sa faca partenerul meu care are diabet, pentru a fi siguri de o sarcina normala? Imi puteti recomanda o clinica, un medic, un spital de specialitate?
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

liliana maria1

acum 16 ani

Buna ziua,
Am 24 de ani, o relatie de 5 ani si am inceput sa ne gindim la un copil. Am nevoie de ajutor, caci am tot citit ca ar trebui sa fac o multime de teste, apoi sa ingurgitez niscaiva vitamine, apoi sa fac alte teste. Nu ar fi mai simplu sa ma inscriu la un doctor ginecolog care sa ma indrume pas cu pas? Si ce analize trebuie sa faca partenerul meu care are diabet, pentru a fi siguri de o sarcina normala? Imi puteti recomanda o clinica, un medic, un spital de specialitate?
Multumesc anticipat.

violeta6097418

acum 15 ani

Eu cred ca la 24 de ani e perioada cea mai potrivita posibil pentru a ramane insarcinata. Desigur, starea sanatatii conteaza, dar as zice sa nu te stresezi prea mult CUM sa ramai insarcinata (aveti o relatie normala, cand si cum aveti chef, fie la ovulatie sau nu, iar copilul vine...Eu am ramas insarcinata cu 3 zile inainte de menstruatie, deci...copiii mai vin si cand vor ei, nu doar cand ii planificam noi).

Cateva analize recomandate de ginecolog sunt, bineinteles utile, iar o alimentatie corecta si un regim de viata sanatos in urmatoarele luni iti pot face doar bine.