Măsurători sarcina 30s și o zi după ultima menstruație ?

Sarcina

Postata de Ada cu o luna in urma.

Buna ziua. 30s și o zi după ultima menstruație și la eco 31 și 5Z. Am următoarele măsurători și mă îngrijorează puțin după ce am citit despre ele: -BPD : 8,65 cm (34s și 5d) - HC : 29,82 (33s) - AC : 26,35 cm (30s și 4d) iaaar FL : 5,44cm (28 s și 5d) comparativ cu 4.88 acum 4s. O părere? Nu mi s a spus că ar fi ceva de îngrijorarat

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Dimensiunile fetusului indica dezvoltarea normala. Faptul ca aceste valori nu sunt exact pe aceeasi perioada de sarcina este absolut normal, deoarece fiecare parte a corpului creste in ritmul sau propriu. BPD (diametru biparietal) si HC (circuitul capului) par a corespunde unei sarcini de 33-34 de saptamani, AC (circuitul abdominal) corespunde unei sarcini de aproximativ 30 de saptamani, iar FL (lungimea femurului) unei sarcini de aproximativ 28-29 de saptamani.

Aceste masuratori sunt in general in marjele normale. Totusi, daca sunteti ingrijorata cu privire la aceste masuratori, este cel mai bine sa discutati cu medicul dumneavoastra obstetrician.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/sarcina-pe-saptamani_20296
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/sarcina-pe-saptamani_11078
sfatulmedicului.ro/Evolutia-sarcinii/dezvoltarea-simturilor-bebelusului-in-burtica_9193