Mă puteți ajuta cu interpretarea dublului test? ?

Sarcina

Postata de Utilizator11716902422 cu o luna in urma.

Buna ziua. Am 42 ani, sunt insarcinata in 13 sapt.
Rezultatul la dublu test: beta hcg 35,4 ng/ml și PAPP-A 9,91 mUI/ml

Sunt valori normale? Există vreun risc pentru bebeluș?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea dumneavoastra nu poate fi oferit fara a cunoaste valoarea exacta a medianei specifice saptamanii 13 de sarcina. Aceste valori variaza in functie de laborator si de metodologia folosita. Este important sa discutati aceste rezultate cu medicul dumneavoastra, care are la dispozitie toate informatiile necesare pentru a face o interpretare corecta. Testul dublu in sarcina se realizeaza pentru a evalua riscul ca fatul sa aiba anumite anomalii cromozomiale, inclusiv Sindromul Down. Nu poate diagnostica o anumita conditie, ci doar indica un risc crescut.

Pe baza valorilor pe care le-ati oferit, nu putem determina daca sunt normale sau nu, deoarece aceasta depinde de mediile specifice laboratorului in care ati facut testul.

Pentru mai multa siguranta, as sugera o discutie cu medicul dumneavoastra care ar putea recomanda investigatii suplimentare daca este necesar. De exemplu, un test ADN fetal in sangele mamei sau amniocenteza ar putea oferi informatii mai precise.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/aplicatia-ecografiei-in-obstetrica_1127
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/monitorizarea-prenatala-a-anomaliilor-fetale_1034
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/semne-de-alarma-in-timpul-sarcinii-cand-este-cazul-sa-te-ingrijorezi-si-_18897