lsil cu atipii hpv

Sarcina

Postata de lucretia georgiana cu 12 ani in urma.

buna seara,sunt foarte speriata si nu stiu c sa cred, am o rana pe col pe care am tinut-o mai tot timpul sub observatie ,din 3 in 3 luni colposcopie si pap iar dupa o perioada au aparut modificari si am facut si testul hpv care a iesit pozitiv cu tulpinile 16 si 18 ,mii sa spus ca pot sa raman insarcinata ca nu este nici o problema,intr-un final am ramas insarcinata dar intre timp am facut un pap care a iesit lsil cu atipii hpv.stiu ca nu este bn dar nu stiu c inseamna asta si daca poate sa afecteze sarcina.

Raspunsuri (6)

Adrienne

acum 12 ani

O rana pe colul uterin,daca nu se vindeca sub tratament in trei luni,se cauterizeaza,lucru ce nu afecteaza cu nimic functia de procreere. Acum,Hpv nu influienteaza sarcina dar, este necesara nasterea prin cezariana, pentru a evita infectarea copilului.Dupa nastere, este f. bine sa urmaresti acea rana care ,daca are o asemenea vechime,plus ca sunt prezente cele doua tulpini oncogene,va trebui sa accepti inclusiv o interventie chirurgicala,daca doresti sa te bucuri de copil, cat mai mult timp. Poate-ti par dura....dar daca se rezolva rana de la bun inceput,poate nu se ajungea pana aici. Multa sanatate,sarcina si nastere usoara si schimba medicul ginecolog.

lucretia georgiana

acum 12 ani

multumesc adrienne ,si eu sunt de aceiasi parere k trebuia cauterizata rana pentru k nu se mai ajungea aici dar sincer nu stiu la ce medic sa ma mai duc pt k toti m-au dezamagit

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

medicul ginecolog va stabili investigatiile ulterioare si strategia terapeutica

dia

acum 10 ani

ce inseamna diagnostic L sil-hpv mai exact?

Alina Adina

acum 9 ani

Am 26 de ani si jumatate, am facut testul Papanicolau in mediu lichid.
Frotiul este satisfacator.
Am primit rezultatul LSIL - atipii de tip HPV si recomandarea de a efectua o colposcopie. Inca nu am fost la medicul ginecolog cu rezulatul, abia azi am primit rezultatul.
Spuneti-mi cat de grav este? Este cancer? Care este prognosticul?

Va multumesc!

Utilizator11623084864

acum 2 ani

Bună mi sa găsit LSIL de grad scăzut cu antipod de tip HPV vreau sa știu se va transmite la partener cu care am avut relații?