Logest si reactii adverse?

Sarcina

Postata de Utilizator11716497400 cu 2 saptamani in urma.

Bună seara. La recomandarea medicului ginecolog am luat 2 luni Logest. Dr a zis sa iau 3 luni, dar cred ca logest mai rău îmi face. Prima luna a fost ok. A doua luna am simțit intepaturi in picioare . A urmat pauza de 7 zile, nu am mai simțit intepaturi a fost ok. Am început al 3 Lea blister și ma înțepat și mâinile, picioarele groaznic. Am întrerupt după 7 zile. Acum a venit menstra din nou. Întrebare: AC logest poate avea asemenea reacții??? Am făcut eco dobler și e ok. Înțepăturile le simt în muschi. Nu știu cum unii medici dau AC asa la întâmplare mai ales la fete tinere. Dragi medici,nu va bateți joc de femei și nu le mai dați hormoni sintetici. Dragi femei, cele care vedeți ce am scris aici, va rog scrieți dacă și voi v.ati simțit rău de la AC
Eu acum le.am întrerupt, dar în continuare ma înțeapă picioarele, am deja 5 zile de când nu am mai luat. Și parca abea azi a început sa se amelioreze

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Anticonceptionalele cum ar fi Logest pot provoca in unele cazuri efecte secundare, cum ar fi modificari ale libidoului, dureri de cap, ameteli, greata sau reactii cutanate.

In rare cazuri, pot provoca si simptome mai grave, cum ar fi cheaguri de sange. Intepaturile pe care le simtiti in muschi nu sunt in mod normal asociate cu utilizarea Logestului, dar fiecare organism reactioneaza diferit la medicamente.

Daca v-ati oprit din administrarea pilulelor si durerea persista, este posibil ca aceasta sa aiba o alta cauza. Daca simptomele nu se imbunatatesc sau se inrautatesc, este important sa mergeti la medic. Adesea, se va incerca un alt tip de anticonceptionale, poate unul cu o doza mai mica de hormoni, sau se poate incerca o metoda de contraceptie non-hormonala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie, https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/efe-secundare-ale-pilulei-contraceptive_16498
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/contraceptive-orale-mod-de-administrare-si-efecte-secundare_11322
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/furnicaturile-la-maini-si-picioare-pot-semnala-diferite-boli_16190