lipsa menstruatiei dat teste de sarcina negative

Sarcina Sindromul Cushing Deficit de gonadotropina

Postata de elenapopescu cu 12 ani in urma.

buna ziua.sunt sub tratament cu cortizon de un an de zile si acum e prima data cand mi se intampla sa nu am menstruatie.mereu am avut-o regulata.am facut 3 teste de sarcina in zile diferite si au iesit negative.tratamentul care il iau stiu ca favorizeaza ferilitatea dar am luat mereu masurile necesare pt a evita o sarcina.e posibil sa fie sarcina extrauterina si sa nu fie depistata de testele normale de sarcina?va multumesc mult.sunt foarte ingrijorata.o eventuala sarcina nu e de dorit in timpul tratamentului pe care il fac.

Raspunsuri (10)

Iuli

acum 12 ani

Sarcina extrauterina se detecteaza de teste la fel ca si cea normala, in aceasta privinta nu va faceti griji. Cat de mare este intarzierea? Ca sa fie concludente, testele trebuie facute la cel putin 1 saptamana de intarziere si apoi repetate dupa cateva zile. Daca la 2 saptamani de intarziere, testul este tot negativ, este cazul sa consultati un medic endocrinolog caci este vorba probabil de o simpla dereglare hormonala.

elenapopescu

acum 12 ani

intarzierea este de de aproape 2 saptamani.am citit pe mai multe site-uri si am vazut undeva cum ca sarcina extrauterina se depisteaza prin alte teste specifice,la sange,facute in spital.cred ca o sa ma programez la un ginecolog pt ca sunt intr o stare mare de stres cu aceasta incertitudine.va multumesc

Iuli

acum 12 ani

Inca o data, extrauterina apare pe test la fel ca si orice sarcina.

laura

acum 12 ani

Dar de ce iei cortizon?Si mai ales de atat timp?Cortizonul are multe efecte secundare,provoaca alte boli,luat pe o perioada lunga de timp,..mergi la medic,daca nu-ti vine menstra..

elenapopescu

acum 12 ani

cortizon iau pt o boala autoimuna,offfff

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Testul de sarcina din sange depisteaza concentratiile de HCG (hormon gonadotropina corionica) ce cresc in timpul sarcinii. Ar fi bine sa va adresati medicului ginecolog pentru a depista cauza amenoreei (lipsa de menstruatie) ,ce va poate recomanda efectuarea testului sanguin de sarcina.
Poate fi vorba de o amenoree secundara in cadrul unor boli endocrine ( sindrom Cushing iatrogen -indus sub tratament cortip***ad de lunga durata) , afectiuni ovariene sau uterine.

elenapopescu

acum 12 ani

multumesc.sarcina nu este,mi-a confirmat medicul .

andrea

acum 10 ani

Buna am si eu o intrebare de 2saptt ne chinuim sa facem un bebe si cm ar trebui sa imi vina pe 8 as cand ar trebui sa imi fac testu k deja aam facut 6 si mia dat numai negativ

Utilizator11573504890

acum 4 ani

Buna seară am și eu o nelamurire....mia întârziat menstruatia 2 luni iar testele au ieșit negative..... Sar putea sa fiu însărcinată?...sau dacă este sarcina extrauterina testul iese negativ...va rog spunetimi voi sunt sau nu?😥😥

Utilizator11600735995

acum 3 ani

Buna,și eu mă confund cu lipsa menstruației de două luni....am luat proteine cu cortizon și m-au dat peste cap!!!