ketonal

Sarcina

Postata de didi86 cu 12 ani in urma.

buna ziua.am si eu nevoie de o parere daca se poate.sunt insarcinata in a 7 a saptamana si fara sa mi dau seama am luat un ketonal pt durere de masea in urma cu o saptamana.as dori sa stiu daca afecteaza bb si daca e bine sa mai in sarcina.astept un sfat de la dvs.multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ketonal este incadrat in grupul B pentru risc de sarcina, ceea ce inseamna ca nu exista studii pentru oameni si sutdiile pe animale indica efecte negative. ketonal-ul este contraindicat in sarcina in trimestrul II si III.

didi86

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns.si totusi ca ar trebui sa fac dupa parerea dvs?sa fap***antrerupere de sarcina?