investigatii inainte de a ramane insarcinata

Sarcina

Postata de Eugenia31 cu 16 ani in urma.

Am 32 ani grupa de sange A II RH negativ. Am un baietel de 5 ani si 8 luni cu ADHD si tulburare pervaziva de dezvoltare. Sotul are 40 ani, sange AB IV RH POZITIV, baietelul A II RH Pozitiv. As dori sa mai am o sarcina, la prima nu mi s-a facut vaccinul de imunoglobulina... Ce analize as putea face pentru a vedea eventualele riscuri la o a doua sarcina, la ce clinici, in ce masura costurile sunt decontate de CNAS?... MII DE MULTUMIRI ANTICIPATE!

Raspunsuri (2)

elena denisa

acum 15 ani

o data ce ai ramas insarcinata este bine sa mergi regulat la ecografie , sa faci o amniocenteza, biopsie de vilozitati coriale si o cordonocenteze (recoltare de sange fetal). de asemenea este bine sa faci intre saptamanile 14-21 triplul test (alfa- fetoproteinei, estriolului neconjugat si a gonadotrofinei chorionice). am vazut ca pe site la sectiunea Articole, gasesti mai multe informatii sau imi poti scrie si daca stiu te ajut cu placere.

Eugenia31

acum 14 ani

Imi cer scuze, dar aceasta postare nu-mi apartine. Am gasit-o in "fisa mea" si probabil persoana respectiva asteapta raspunsurile pe pagina ei, poate puteti corecta ca sa-si primeasca raspunsul. De asemenea in raspunsul pe care il am pe pagina mea in site, de la dl dr Stoica apare ca diagnostic tbc genital. Nici asta nu am avut, multumesc lui Dumnezeu. Undeva s-a intamplat o "atingere" printre paginile utilizatorilor. O zi buna