Intrebare!

Sarcina

Postata de MIhaela694509 cu 15 ani in urma.

De la cate saptamani de sarcina poti intra in prenatal? cineva mi-a zis ca la 29 nu e prea devreme?

Raspunsuri (5)

Marius96119676

acum 15 ani

nu

vlad26

acum 15 ani

Nu, nu este deloc prea devreme. Calculeaza 86 de zile inainte de cele 40 de saptamani de sarcina: de atunci poti intra in concediu prenatal (obligatoriu stiu ca ar fi 40 de zile postnatal).

MIhaela694509

acum 15 ani

Multumesc frumos pt raspuns!!! Dar daca eu am mai avut 2 sapt de concediu medical la inceputul sarcinii si 3 saptamani de concediu medical in sapt 25,26,27,imi afecteaza cu ceva zilele alea 126? Sau concediile medicale de pe parcursul sarcinii se iau din zilele alea 90 de care avem dreptul? cert e ca eu nu inteleg o treaba: pe parcursul sarcinii ai dreptul la 90 de zile:pe care ti le poti lua 45 da la medicul de familie si 45 de la medicul specialist. iar aceste 90 de zile nu sunt din alea 126(din care 86 prenatal si 40 postnatal)?sper ca m-am facut inteleasa si ai inteles ce vreau sa stiu .Multumesc:*!

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Conform OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate:
ART. 23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcina si lauzie, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.
ART. 24
(1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.
(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.

In concediu prenatal se poate intra de la 6luni si jumatate.
Sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos!

andrei178

acum 15 ani

Depinde, daca e o sarcina cu risc se poate intra in prenatal si mai devreme. sora mea, daca-mi aduc aminte bine, cred ca de pe la 4 luni a intrat in concediu. Deci, medicul ginecolog iti poate spune toate variantele existente. Sarcina usoara si un bebe sanatos!!