intrebare

Sarcina

Postata de maria1989 cu 12 ani in urma.

sunt insarcina in 34 saptamani...nu am nici o problema de sanatate...bebele e la fel de sanatos....as dori sa stiu daca e recomandat in ultimul trimestru sa mi se faca control ginecologic.si mai am o intrebare e normal sa beau in jur de 3 litri de apa pe zi?dat fiind ca la o masa beau cam 3 cani mari cu apa..si pe zi am 3 mese + gustarile dintre(asa m-am obisnuit).multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

specialistii recomanda un consum de cel putin 2 l de lichide pe zi. Consumul suficient de lichide in timpul sarcinii este esential pentru functionarea normala a rinichilor si evitarea constipatiei.