intrebare

Sarcina

Postata de cristik77 cu 12 ani in urma.

buna ziua.prietena mea ia anticonceptionale de6-7 ani si am intrerupt pastilele acum o saptamana.vrem sa facem un copil si nu sunt siugur daca trebuie sa ramana insarcinata curand credeti ca o sa fie o problema cu sarcina si copilu bineinteles

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Va protejati 3 luni cu prezervativ, timp in care va faceti AMANDOI toate analizele (sange, BTS, hormoni, infectioase). Ea merge la ginecolog, endocrinolog etc Va rezolvati AMANDOI toate problemele medicale (masele cariate, hernii, gastrite etc) pentru ca in timpul procesului de conceptie si al sarcinii (in cazul ei) nu mai aveti voie sa luati deloc medicamente. Renuntati la alcool complet, tigeri complet, cafea/ceai negru/pepsi cola/redbull/alte bauturi excitante nervos complet, faceti miscare, va odihniti corespunzator (fara nopti nedormite), mancati sanatos. Acest regim de viata trebuie urmat de catre AMANDOI, nu doar de catre ea. Abia dupa aceste cel putin 3 luni, timp in care ati facut analize si ati aflat ca totul este in regula si ati schimbat regimul de viata, puteti incerca sa concepeti un bebe...sanatos!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In mare parte a cazurilor ciclul menstrual se regleaza dupa 6-12 luni de la intreruperea contraceptivelor orale. Datorita posibilelor riscuri , se recomanda ca sarcina dupa intreruperea anticonceptionalelor sa fie mentinuta daca apare dupa minimum 3 cicluri normale.