Intrebare!

Sarcina

Postata de MIhaela694509 cu 15 ani in urma.

Am avut concediu medical pana pe 31 decembrie 2008. iar de la 1 ianuarie 2009 trebuia sa intru in prenatal. medicul meu de familie nu a vrut sa-mi dea concediu prenatal dupa data de 1 ci mi-a dat dupa data de 3.01 spunand ca zilele 1 si 2 sunt zile libere. este normal asa cum mi-a dat el? eu unde figurez in zilele acelea daca nu sunt in concediu?

Raspunsuri (5)

Dorina6899908

acum 15 ani

Figurezi ca toti cei care au un loc de munca,liber..sarbatori legale. Este normal sa intri in prenatal de pe 3 01 2009,altfel tu erai in pierdere de doua zile....

MIhaela694509

acum 15 ani

Ar fi trebuit sa-ti dea de la 1 ian; cele 126 de zile se calculeaza zile calendaristice , nu lucratoare;la fel si concediul medical. Doar la concediul de odihna se calculeaza numai zilele lucratoare( fara sambete si duminici)

Am mai pus mesajul asta si pe un alt forum si cel de sus a fost raspunsul. tu ce zici??? eu incep sa ma ingrijorez deja.

Dorina6899908

acum 15 ani

Parerea mea,daca vrei sa o stii ,este ca medicul de familie cunoaste cel mai bine legile...nu esti prima,in aceasta situatie...daca vrei il poti intreba din nou.

MIhaela694509

acum 15 ani

Multumesc frumos!!! Asta o sa fac!

Dorina6899908

acum 15 ani

Cele doua zile de sarbatoare legala este un drept al tau,ca al fiecarui cetatean din aceasta tara,daca concediul cuprindea si acele zile insemna incalcarea unui drept legal.