intarziere menstruatie

Sarcina

Postata de valivalentina cu 11 ani in urma.

Buna ziua
am nevoie de ajutor...sau de lamuriri...deoarece mi-a intarziat cm ( prima zi)
ultimul cm l-am avut pe 26 feb (inainte de ciclu cu 12 zile mi-a facut un test si a iesit negativ, si contact sexual am avut pe 22 feb - fara protectie, apoi pe 15 martie tot neprotejat)
teoretic pe 25 martie cm ar fi trebuit sa apara....dar nu a aparut asa ca ieri am facut un test si a iesit negativ....desi am toate simptomele acesta intarzie sa apara...

Raspunsuri (5)

bby..

acum 11 ani

stai linistita ,nu cred ca esti insarcinata daca a iesit negativ..repeta testul peste 2-3 zile

crina_crina

acum 11 ani

Un test de sarcina se face la aproximativ 7 zile de la data la care trebuia sa vina CM. Testul facut prea devreme poate da rezultat gresit. Daca ai ciclul regulat, atunci posibil ca in data de 15 te aflai inca in ovulatie. Repeta testul peste cateva zile. Sa obtii rezultatul dorit!

Ida

acum 11 ani

Poti utiliza un test de sarcina daca nu ti-a venit ciclul 2 luni?Are relevanta ? Sau are un termen limita de citeva zile de la absenta ciclului?

crina_crina

acum 11 ani

Citisem ca testele se pozitiveaza pana la sfarsitul primului trimestru, deci primele trei luni. Dar in caz ca aveai ciclul regulat si acum nu a mai venit atata timp cred ca ar trebui sa te adresezi medicului. Plus ca o sarcina la 2 luni este nu doar vizibila, ci si "simtibila" sa spun asa. Adica nu doar greata, dureri de cap si ameteala, ci si schimbari ale corpului(sani durerosi si umblati, un pic de burta)

valivalentina

acum 11 ani

mi-a venit intre timp si am mai facut un test la 2 zile dupa primul si tot negativ a fost...probabil de la stres sau o deregrale hormonala...
multumesc oricum