intarziere menstruatie

Sarcina

Postata de membru225723 cu 11 ani in urma.

buna ziua, mie mi-a intaziat menstruatia deja de 6 zile si nu inteleg de ce, tin sa mentionez ca ultimul contac sexual l-am avut acum 3 luni, iar dupa am avut ciclu regulat 2 luni iar acum intarzie inexplicabil de mult. Cu o saptamana inainte de data cand trebuia sa vina menstruatia am carat greutate si am stat si cu picioarele prin apa rece, sa fie astea motivele pt care intarzie?daca nu sunt acestea care ar putea fi?
..multumesc anticipat

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Exista o multitudine de factori ce pot influenta ciclul menstrual, printre care: sarcina , infectiile din sfera pelvina, tulburari hormonale ( inclusiv administrarea de anticonceptionale), tulburari metabolice, alimentatia ( anorexia), stresul, etc.
Un motiv real de ingrijorare este atunci cand menstruatia intarzie cu mai mult de 2 luni- cand devine necesar un consult de specialitate.

membru225723

acum 11 ani

multumesc mult,

membru225723

acum 11 ani

dar mai poate fi vorba despre o sarcina? daca am avut ciclu menstral 2 luni la rand?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Mai sus am enumerat cateva cauze posibile de intarziere a mestruatiei ; intr-o astfel de situatie, sarcina trebuie exclusa prima ( conform ghidurilor).
Asta nu inseamna ca sunteti insarcinata ( ciclu menstrual regulat, cu sangerari normale, 2 luni consecutiv fara contact sexual exclude sarcina). Trebuie sa tineti cont de celelalte motive ( probabil inflamatia pelvina- contact cu apa rece).

Bianca

acum 11 ani

va multumesc pt raspunsuri

oany

acum 9 ani

Buna ziua, mi-a intarziat menstruatia 5 zile, nu este vorba despre posibila sarcina pt ca nu am avut contact sexual 4luni , timp in care menstruatia a fost la timp si regulat.Am observat ca in luna mai s-a mai intamplat sa am intarzieri de 1-3zile, insa acum e cam mult, saptamana tecuta am avut simptome premenstruale cosur, pofta de mancare, balonare dar menstruatie nu.Sunt ingrijorata!din cate am vazut cauzele sunt multiple...cat de repee ar trebui sa ajung la ginecolog? Multumesc!

oany

acum 9 ani

Buna ziua, mi-a intarziat menstruatia 5 zile, nu este vorba despre posibila sarcina pt ca nu am avut contact sexual 4luni , timp in care menstruatia a fost la timp si regulat.Am observat ca in luna mai s-a mai intamplat sa am intarzieri de 1-3zile, insa acum e cam mult, saptamana tecuta am avut simptome premenstruale cosur, pofta de mancare, balonare dar menstruatie nu.Sunt ingrijorata!din cate am vazut cauzele sunt multiple...cat de repee ar trebui sa ajung la ginecolog? Multumesc!