Intarziere menstruatie

Sarcina

Postata de Alexandru12345 cu 12 ani in urma.

Buna seara...Am nevoie de raspunsul dumneavoastra urgent...Va rog sa ma ajutati...Prietenei mele i-a venit ciclul menstrual cu o saptamana mai devreme...in data de 18 septembrie...dupa calculele ei ar fi trebuit sa vina in 25 septembrie....dar acum este 1 noiembrie si nu i-a venit...a intarziat 14 zile...mentionez din data de 18 septembrie nu am mai avut contact sexual si de fiecare data a fost protejat...Va rog frumos sami raspundeti...Va multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

daca exista posibilitatea sa fi avut un contact sexual in luna precedenta dar sa nu mai stie sigur, un test de sarcina poate sa confirme/infirme prezenta unei sarcini (nu costa mult si se utilizeaza foarte usor).
in cazul in care este sigura ca nu a avut nici un contact sexual in luna precedenta, aceasta intarziere a ciclului poate avea multe alte cauze. intarzierea ciclului se numeste amenoree, in cazul ei secundara. cauzele acestui fenomen sunt multiple, spre exemplu: sarcina/alaptatul, utilizarea contraceptivelor orale sau alte medicamente, afectiuni ale tiroidei/glandei pituitare, leziuni uterine, dar poate fi si din cauza unui efort fizic excesiv sau a unui stres excesiv in ultima perioada.
in cazul in care acest simptom persista, sau pe viitor se repeta, va recomand sa mergeti la un consult ginecologic pentru mai multe investigatii.

va urez o zi buna

Alexandru12345

acum 12 ani

Buna dimineata...acu am aflat...in urma cu o saptamana...mi-a spus k a sangerat 2-3 zile...dar putin...imi puteti spune va rog parerea dumneavoastra...Va multumesc

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

mai multe informatii despre aceasta afectiune puteti gasi si pe acest site, spre exemplu citind acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/amenoreea-sau-lipsa-menstruatiei_1096

lenuta

acum 11 ani

Am 40 de ani un ciclu neregulat in luna febr am avut in perioada 7-10 si 20-23 in 22 febr am facut sex acum sunt 30 zile de la ultimul ciclu adica de la cel din 20 feb mai avut anul trecut la 35 de zile in rest variaza intre 20-35 zile am facut 3 teste toate negative puteti sa imi explicati ce se intampla stiu sigur ca am avut grija si fara protectie