insarcinata sau nu?

Sarcina

Postata de danisilviu31 cu 7 ani in urma.

buna tuturor!!! am nevoie de o lamurire am facut cu iubitul meu sex neprotejat acum trei sapt,la o sapt dupa contact mi-a venit ciclu.dupa calculele mele urmatorul ciclu ar trebui sa il am peste apoximativ 10-12 zile dar de azi dimineata imi curge sange roziu spre maro dar in cantitate mica!!!mi1am facut un test si a iesit negativ...ce imi puteti spune? sunt gravida sau e doar o dereglare? precizez ca ma dor sanii si spatele de o sapt si stari de somnolenta. astept raspunsuri!!!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este foarte posibil ca aceasta sangerare sa fie o sangerare de ovulatie sau spotting-ul care apare inainte de menstruatie. De asemenea, durerile de sani si de spate, precum si starea de somnolenta, pot fi semne premenstruale. Insa, pentru a fi sigura, cel mai bine ar fi sa consulti un medic.

Testele de sarcina pot fi, uneori, inexacte, mai ales daca sunt utilizate prea devreme. Daca simptomele persista sau daca testul de sarcina iese pozitiv, ar fi indicat sa consulti un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/tot-ce-trebuie-stiut-despre-sangerarile-din-timpul-ovulatiei_17916
https://sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326