insarcinata sau nu?

Sarcina

Postata de alecsaau cu 14 ani in urma.

pe 25 nov mi`a venit menstruatia, iar pana azi 8 ianuarie nu mi`a mai venit. In decembrie incepand cu 18 am avut simptomele premenstruale insa nu mi-a venit. De atunci am tot avut sanii umflati si dureri abdominale. Am facut 2 teste - unul a iesit pozitiv,unul negativ. De vreo saptamana elimin in cantitate abundenta un lichid alb mirositor. E sarcina? Nu am pofta de mancare chiar deloc,sau greturi.

Raspunsuri (21)

Maria C

acum 14 ani

Fa-ti un control ginecologic si vei stii cu siguranta daca esti sau nu insarcinata sau mai poti sa-ti faci un test de sarcina sa vezi cum iese. Multa bafta!!!

alecsaau

acum 14 ani

o sa mai fac astazi inca unul,iar maine o sa ma duc la un control. am foarte mari probleme cu calciul,insa nu mi s-a intamplat pana acum absenta menstruatiei pe astfel de cauza.merci

Maria C

acum 14 ani

In acest timp ai urmat vre-un tratament cu injectii sau medicamentos?

Sheila

acum 14 ani

Ai avea motive sa fi insarcinata?Adica nu te-ai protejat?
Nu trebuie neaprat sa ai pofte si greturi daca esti insarcinata

alecsaau

acum 14 ani

Maria C, in fiecare saptamana fac perfuzii. Nu pot asimila calciul. Ce`i drept,perioada sarbatorilor am intrerupt tratamentul complet.

mikmok

acum 14 ani

Din cauza perfuziilor pe care le-ai facut ti-a intarziat menstruatia. Nu esti insarcinata dupa parerea mea.

alecsaau

acum 14 ani

Sheila, am avut contacte, insa protejate. Tocmai de asta sunt atat de ingrijorata.

Sheila

acum 14 ani

Daca acele contacte au fost protejate nu ai de ce sa-ti faci griji, poate pt ca ai intrerupt perfuziile ceva s-a dereglat, organismul era invatat cu un anume 'program' si acum l-ai dezorientat
Stai linistita pana maine la control nu-ti mai face atatea griji
Numai bine

larissa

acum 14 ani

din cate stiu faptul dea asuma medicamente duce la lipsa ciclului.si apoi tu teai protejat deci nu ai motive de ingrijorare.

Adi

acum 14 ani

Testul barza detecteaza prezenta HCG-ului
in urina. Este un hormon de sarcina. Acest hormon este secretat
numai la sarcina. Daca UN test ti-a iesit pozitiv, esti insarcinata.
Doar daca l-ai citit bine.

cri

acum 14 ani

se poate sa fi insarcinata si testul sa iasa negativ?ultima menstruatie am avuto pe 20 noiembrie astazi suntem in 14 ian.si inca nu imi vine.am facut la o saptamana de la intarziere 3 teste si toate au iesit negative.nu imi vine nici la doctor sa ma duc de frica sa nu ma dezamageasca,imi doresc foarte mult un copil.

adela

acum 14 ani

da cri,poti sa fi insarcinata chiar daca testul iti da negativ....iti spun asta din experienta.zicea cineva mai sus k testul de sarcina depisteaza progesteronul din urina si asa primesti rezultatul.da!perfect adevarat!dar eu insa pot sa va spun k mi-am facut vreo 5 teste si toate mi-au aratat negativ si doar dupa 6 saptamani de sarcina mi-a confirmat si testul...nu la toate femeile progesteronul din urina este secretat intr-o masura suficienta pt k testul sa iti arate sarcina din primele saptamani!! asa k...cel mai sigur e ecograful medicului.

adina

acum 14 ani

si eu am aceeasi problema,am avut menstruatie in 4 dec. si de atunci nu mi-a mai venit,mi-am facut un test de sarcina pe la inceputul lunii acesteia si a iesit a doua liniuta f slab dar ieri cand am repetat testul a iesit doar una si nu mai stiu ce sa cred sunt oare sau nu insarcinata?imi doresc f mult sa fiu,nici nu mai stiu acum cand sa imi fac testul ca sa pot fi sigura ,dati-mi o parere va rog

delia

acum 14 ani

bune..eu am facut sex neprotejat in 16 octombrie...am luat postinor 2...dupa cateva zile am facut un test de sarcina si mio iesit negativ..de atunci mio venit de 3 ori menstruatia...acuma deja in ianuarie...trebuia sami vina in 20..deja ai 23 sh nu mio venit..is f speriata...sar putea sa fiu insarcinata..???de fapt nus speriata is disperata...pana la cat timp se poate face un avort??..va rog datimi un raspuns...

irina

acum 14 ani

Nu ai mai facut nici un test de sarcina de atunci?
De ce nu mergi la medic daca esti atat de ingrijorata?

myutza

acum 14 ani

buna.pe 19 decembrie am avut ultima mestruatie.pe 2 ianuarie am avut contact sexul.pe 11 ianuarie am facut un test si mi-a iesit negativ iar peste 2 sapt am facut altu si linia care spune k sunt insarcinata sa vazut foarte putin si azi pe 1 februarie am facut altu si a iesit negativ cred k am pus prea multe pic.am toate simptomele k as fi insarcinata.ce sa cred?va rog ajutati-ma?

Viorica1107033

acum 14 ani

Buna. Va rog sa ma ajutati daca puteti. Ultimul contact sexual neprotejat a fost pe 9 ianuarie, iar pe 14 ianuarie mi-a venit menstruatia mai slab cantitativ. De prin 18 ianuarie am greturi, sani umflati, gust amar in gura, usoare ameteli, zenzatia de gol in stomac desi am mancat de putin timp, dureri in zona ovarelor si dureri de spate. Am facut un test de sarcina cam prin 23 ianuarie si a iesit negativ. Credeti ca as putea fi insarcinata? Va rog da-ti-va o parere si voi ca nu mai am rabdare sunt programata la gine abia peste 5 zile. Tare vrem un bebe.

irinuca

acum 14 ani

Viorica
Daca ultimul contact neprotejat a fost pe 9 si pe 23 nu a iesit la test nu prea sunt sanse mai ales ca ti-a venit si menstruatie.
Nu poti decat sa speri si incearca sa-ti calculezi perioada fertila si ar trebui sa nu te mai protejezi deloc

my

acum 14 ani

buna.pe 19 decembrie am avut ultima mestruatie.pe 2 ianuarie am avut contact sexul.pe 11 ianuarie am facut un test si mi-a iesit negativ iar peste 2 sapt am facut altu si linia care spune k sunt insarcinata sa vazut foarte putin si azi pe 1 februarie am facut altu si a iesit negativ cred k am pus prea multe pic.am toate simptomele k as fi insarcinata.ce sa cred?va rog ajutati-ma?

ELENA

acum 14 ani

buna. pe 25 noiembrie am avut ultima menstruatie si acum suntem in 3 februarie..si inca nu mi-a venit.. am dureri de burta si de sani..am facut teste de sarcina si mia iesit negativ...se poate sa fiu insarcinata?? ajutati-ma va rog mult!!

Pag 1 din 2