insarcinata/duphaston

Sarcina

Postata de aly80_i cu 14 ani in urma.

sunt insarcinata in 11 saptamani de pe la 5 saptamani am avut niste scurgeri maronii medicul la care am fost stiind ca am mai avut o sarcina pe care am pierdut-o acum un an la 5 saptamani mi-a dublat medicati si iau 2 pastile duphaston la 8 ore si o pastila de aspenter dupa ce am inceput sa iau asa scurgerile s-au oprit.Intrebarea mea este ca medicul mi-a spus ca o sa iau pana la 4 luni asa nu e prea mult nu afecteaza copilul?Intre timp am facut si o infectie in gat si a trebuit sa iau ampicilina cam 4 zile.

Raspunsuri (3)

rosaura83

acum 14 ani

Stai linistita ca duphaston nu are efecte secundare. ti-a fost recomandat pentru a ajuta sarcina sa se fixeze. Eu iau duphaston din prima saptamana de sarcina, sant in 7 saptamani. Acest medicament te ajuta sa nu pierzi sarcina.Cat despre antibiotice nu stiu ce sa iti zic. Trebuie intrebat doctorul ce efecte secundare ar putea avea. Mie singurele medicamente care mi s-au permis sant nospa, acidul folic si duphaston. Iti doresc multa sanatate si o sarcina cat mai usoara.

feride

acum 10 ani

si eu am patit asa ceva, medicul mia dat diupfaston si nospa ca sa mi se opreasca scurgerile. insa prima sarcina la fel a fost asa si la 8 saptamini inima la copilas sa oprit. trebuie sa fii foarte atenta

feride

acum 10 ani

si eu am patit asa ceva, medicul mia dat diupfaston si nospa ca sa mi se opreasca scurgerile. insa prima sarcina la fel a fost asa si la 8 saptamini inima la copilas sa oprit. trebuie sa fii foarte atenta