insarcinata cu anticonceptionale

Sarcina

Postata de Romanica cu 14 ani in urma.

folosesc anticonceptionale de foarte mult timp aprox 10 ani iar de curand am aflat ca sunt insarcinata ? pot aparea probleme ? ce efect au asupra sarcinii?

Raspunsuri (4)

IonVasile

acum 14 ani

Depinde care este si continutul si compozitia hormonala al pilulelor pe care le iei, dar si de perioada in care ai luat anticonceptionale, desi erai insarcinata. Mergi urgent la medicul obstetrician pentru consult si investigatii si nu uita sa iei cat mai repede acid folic.

Romanica

acum 14 ani

multumesc pt raspuns ! am luat rigevidon ! ce este cu acidul folic ?

marialeea

acum 14 ani

Acidul folic este indispensabil pentru sanatatea si dezvoltarea optima a bebelusului si se ia in primele luni de sarcina! E musai sa-l iei, neaparat!!! Si mai sunt si niste vitamine speciale (cu un continut mic de substante) care se iau pe parcursul sarcinii, dar numai un medic iti poate spune cand trebuie inceputa administrarea lor. Trebuie sa te duci la un control ginecologic ''in viteza mare'', asta daca vrei sa ai un bebelus sanatos!

Romanica

acum 14 ani

multumesc !o sa merg chiar maine dimineata !