insamantare artificiala

Sarcina

Postata de myry1977 cu 13 ani in urma.

am ramas doar cu o trompa si un ovar pe care am un chist mare si s ar putea sa pierd si trompa si ovarul asta.mai e posibil sa fac insamantare artificiala?

Raspunsuri (4)

Ziad Alchawa

acum 13 ani

Ce este insamantarea artificiala

danyelin

acum 13 ani

buna.daga mea nu sunt specialista dar iti recomand sa-ti rezolvi problema chistului.du-te la un medic si spune-i ca ai dori sa ai copii.cu o singura trompa,daca este sanatoasa mai ai sanse sa ai copii dar fara ovare,nu o sa mai aiba de unde extrage ovulele.fertilizarea in vitro este posibila si fara trompe dar fara ovare nu se poate.iti spun asta pt ca eu nu mai am nici o trompa si-am ramas doar cu-n ovar care e polichistic si incerc si eu o fertilizare.decii...mult noroc!

myry1977

acum 13 ani

multumesc mult,draga mea.am tot fost,am incercat,mi l a spart facandmi o punctie,dar.a crescut iar si trb operat,dar nu se stie dak poate salva ovarul.mi e teama ptr k asa mi s a spus si atunci,si nu l a salvat.of,si tu deloc''.UNDE INCERCI FERTILIZAREA''DAK POTI DA-MI SI MIE CATEVA DETALII SI RECOMANDARI.ITI MULTIMESC DIN SUFLET PT RASPINS SI MULT MULT NOROC

danyelin

acum 13 ani

Scuza-ma ca-ti raspund cu intarziere.Eu sunt in Irlanda insa cunosc oarecum procedurile pt ca ma tot izbesc de ele.Indicat ar fi ca ginecologul tau sa-ti propuna sa-ti faci o laparoscopie.Asa va putea afla exact ce ai inauntru si de ce natura sunt chisturile.In functie de rezultat vei pute afla si care e situatia cu trompa pe care am inteles c-o ai.Spune-i sa-ti faca un bilet de analize cu functia glandei tiroide plus o serie de analize din sange pe care el ar trebui sa le stie.Ai cumva diabetici in familie?Ai tu probleme cu glicemia?Sunt o serie de factori care pot determina ca ovarele sa fie polichistice sau sa faci deseori chisturi.Normal ar trebui inlaturata cauza.Nu stiu unde locuiesti tu si la ce ginecologi mergi.La noi in tara e cautata Timisoara ca ac***a specialisti in procedura de fertilizare insa daca dispui de ceva bani,ti-as sugera sa mergi in Ungaria la Debretin sau Budapesta.Au clinici si au dat multe rezultate pozitive.Ar merita incercat daca intradevar iti doresti copii.Si parerea mea e ca nu prea trebuie amanat.Poate ai avea sanse.Bafta!