ingrijorare

Sarcina

Postata de martie cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Sunt insarcinata in 9 saptamaini si cum e normal am facut toate analizele iar pe 12 dec. am de facut ecografia din primul trimestru de sarcina.Analizele mi-au iesit toate bine,in afara de testul coombs indirect care mi-a iesit pozitiv.Eu am grupa sanguina A2 cu RH pozitiv.Am citit cam peste tot ca acest test se face in general fem. insarcinate cu RH negativ.Imi poate spune cineva ce urmari vor fi?Deci RH pozitiv-testul coombs indirect pozitiv.Analiza mai spune ca s-au identificat anticorpi cu specific anti-M =16.Sunt foarte ingrijorata,imi doresc foarte mult acest copil.Si as dori sa stiu ce am de facut in continuare.

Raspunsuri (2)

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna seara.
Nu ati precizat daca sunteti la prima sarcina si care este Rh-ul sotului.
Va sugerez sa repetati investigatiile biologice, indeosebi Rh-ul. Sfatuiti-va cu medicul D-voastra.

martie

acum 12 ani

Buna ziua.Nu sunt la prima sarcina.Am un avort spontan(au trecut 9 ani de atunci),dupa 6 luni am ramas din nou insarcinata iar copilul este acum mare (8ani)sanatos,dar imediat dupa nastere cam la vreo 12 ore a facut icter si a stat in acel incubator cu lumina albastra.In acea zi cand am nascut toti medicii erau la greva si nu mi-au spus nimic,nici macar nu mi-au explicat de ce copilul meu este in acel incubator,am aflat intreband alte mamici,din spital.Sotul are grupa B3,dar nu stim RH-ul.Rh meu l-am facut de 2 ori =Rh pozitiv