infertilitate

Sarcina

Postata de myrejhony cu 12 ani in urma.

buna seara,as vrea sa stiu si eu toate analizele care trebuie sa le facem eu si sotul meu pt a afla cauza infertilitatii.multumesc

Raspunsuri (3)

Nicoleta21116944

acum 12 ani

Eu am facut, pe langa controlul ginecologic, o histerosalpinografie si analize hormonale. Sotul a facut spermograma si spermocultura. Asa am descoperit ca problema mea era una hormonala, iar acum, la un an de la descoperirea problemei, sunt insarcinata in 23 de saptamani! Medicul ginecolog mi-a recomandat ce investigatii sa fac.
Succes!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Infertilitatea reprezinta incapacitatea unui cuplu de a concepe dupa un an de contact sexual neprotejat . Nu exista doar analize de sange (hormon luteinizant, progesteron, hormon foliculostimulant etc) ci si o serie de investigatii paraclinice (ecografie, spermograma, test Babes Papanicolau etc.), ce pot fi recomandate de medicul ginecolog sau endocrinolog dupa cazul fiecarui cuplu.
Trebuie determinata perioada optima in care se poate sa ramaneti insarcinata. Fertilitatea maxima la femeie este in timpul ovulatiei si cu una sau doua zile inaintea ovulatiei (la 10-14 zile de la prima zi a menstruatiei).

myrejhony

acum 12 ani

multumesc mult pt raspunsuri