INFECTIE URINARA IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA

Sarcina

Postata de [email protected] cu 10 ani in urma.

Buna ziua,

Sunt insarcinata in 7 saptamani si am racit, ma jeneaza cand urinez. Medicul mi-a recomandat URICOL 3 plicuri/zi si 10 picaturi dimineata, 10 picaturi seara de albastru de metil in apa. Nu am inceput tratamentul de teama sa nu afecteze fatul. Va rog, spune-ti daca poate afecta fatul ca sunt foarte ingrijorata. Intai am facut o injectie cu o fiola de no-spa, scobutil si algifen pt ca ma dureau groaznic ovarele, mi-a trecut durerea si mi-a zis ca e de ajuns o injectie, daca mai am dureri sa iau no-spa pastile si sa fac tratamentul cu uricol si albastru de metil.

Multumesc anticipat pt raspuns!!!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este indicat sa efetuati urocultura pentru a verifica daca este o infectie urinara sau nu.
Astfel de infectii trebuie tratate corespunzator pe timpul sarcinei.
Uricolul nu are contraindicatii in sarcina.