infectie dupa cezariana

Sarcina Antecedente familiale de discrazie sanguina

Postata de pufy cu 13 ani in urma.

Am 3 saptamani de la cezariana si am facut o infectie,mai precis imi supureaza locul unde a fost facuta incizia.Ca tratament ,medicul mi-a recomandat augmentin 1g si metronidazol fara ca sa imi spuna sa opresc alaptarea,insa am inteles ca sunt probleme in ceea ce priveste metronidazolul.Va rog sa-mi spuneti daca pot sau nu sa alptez in continuare pt.ca deja imi este f greu sa o obisnuiesc pe fetita mea cu laptele praf.Multumesc!

Raspunsuri (2)

mihaela vasile

acum 13 ani

Eu te sfatuiesc sa intrerupi alaptarea pt ca nici augmentinul nici metronidazolul nu merg in timpul alaptarii.Dc vrei sa alaptezi in continuare cumpara-ti o pompa de muls electrica(de la primii pasi e foarte buna si ieftina, am folosit-o si eu) si mulgete pe perioada tratamentului+2 spt dupa si arunca laptele.Intre timp hraneste bebitza cu lapte praf, eu folosesc NAN si e ok.

Google

acum 13 ani

Contraindicatii
Discrazii sanguine, boli active ale sistemului nervos central, afectiuni hepatice grave, alergie la metronidazol; prudenta si doze mici (cel mult 500 mg la 12 ore, la adult) în insuficienta renala; se va evita în primele 3 luni de sarcina si prudenta în continuare; nu se administreaza în timpul alaptarii. Se vor evita bauturile alcoolice (reactii toxice); nu se asociaza cu anticoagulante orale (risc de hemoragii). Tratamentul cu metronidazol se face sub control medical.