in cate saptamani de sarcina sunt?

Sarcina

Postata de atena200092 cu 12 ani in urma.

buna ziua. am si eu nevoie de niste informatii,daca sunteti amabili sa ma "luminati"...am 27 de ani sunt insarcinata in 33 sapt si 5 zile (in aceasta data 18 sept 2011) ultimul ciclu menstrual l-am avut pe data de 25 ianuarie 2011 dar inainte cu 3 zile de ciclu am avut contact sexual bazat pe metoda calendarului,iar urmatoarele contacte au fost pe 7 si pe 9 februarie 2011(partenerul meu fiind sofer pe tir,plecat fff mult). acum vine intrebarea mea...eu cand as fi putut ramane insarcinata? inainte cu 3 zile de ciclu sau in 7/9 februarie? tin sa mentionez ca ciclul anterior celui din 25 ianuarie a fost pe data de 29/30 decembrie. va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dvs.

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 12 ani

Cel mai probabil ati ramas gravida in 7 sau 9 feb, ac***a in vedere ca era exact in perioada fertila. Metoda calendarului nu este una eficienta si asta o stie oricine, insa nu ati folosit-o atata timp cat ati avut contact sexual exact in perioada fertila. Este posibil dar mai putin probabil sa fi ramas si inainte. Oricum nu conteaza neaparat ziua in care ati ramas gravida. Sarcina se calculeaza de la ultima menstruatie. De atunci sunt 33 de saptamani. Mai puteti sa scadeti 2 sapt pentru ca ati ramas cel mai probabil la 14 zile dupa menstruatie, caz in care ar fi 31. De regula se ia in calcul menstruatia pentru siguranta. Sarcina are 40 sau 42 de saptamani in total (daca calculam de la menstruatie sau de la perioada fertila) si in principiu nasterea se produce in sapt 38-39 de cele mai multe ori. Sanatate!

atena200092

acum 12 ani

multumesc mult pt raspuns. da,sunt constienta ca pe data 7/9 nu am folosit metoda calendarului. va doresc multa sanatate si dvs.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Sarcina se calculeaza incepand din prima zi a ultimei menstruatii, chiar daca contactul presupus fertil a avut loc cu 1-2 saptamani mai tarziu. Asa se calculeaza. sanatate!

atena200092

acum 12 ani

multumesc mult. sanatate si dvs.

Raluca

acum 10 ani

In Data 19 iunie am avut contact in 22 iunie mi-a venit dar sunt insarcinata pt ca mi-a confirmat doctorul dar nu stiu in cat Tip ca este foarte mic