In cat timp crește sacul gestational de la 0.2 cm la 0.38cm?

Sarcina

Postata de Ada cu 7 luni in urma.

Prima măsurare la 4s a doua la 5 s la doctori diferiți că primul este în concediu. Mi s a zis că nu e ok dar refuz sa cred asta și mai doresc o părere va rog

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Cresterea sacului gestational in primele saptamani de sarcina poate varia de la caz la caz si poate fi influentata de mai multi factori, inclusiv de variatiile individuale si de modul in care este efectuata masurarea.

De obicei, in jurul saptamanii a patra sau a cincea de sarcina, sacul gestational incepe sa fie vizibil pe ultrasunete. In acest stadiu incipient al sarcinii, masuratorile pot avea o anumita marja de eroare. De asemenea, este important sa tii cont ca bebelusul se dezvolta rapid in primele saptamani si dimensiunile pot varia si in functie de acest lucru.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primul-trimestru-de-sarcina_11108