imi este teama de nasterea vaginala,deoarece la o nastere anterioara am suferit o ruptura de perineu

Sarcina

Postata de bernilori cu 14 ani in urma.

trebuie sa nasc si imi este teama de acea ruptura de perineu,pt ca m-am ales la o nastere anterioara cu o ruptura destul de maricica ,am o cicatrice destul de vizibila intre vagin si anus,de data aceasta am sa cer epiziotomia[pt a prevenii din nou ruptura]intrebarea mea este ;unde se va face aceasta epiziotomie[taietura]langa prima cicatrice si astfel voi avea 2 cicatrici la perineu sau mi-se deschide pe aceeasi taietura[ruptura de fapt ca asa a fost sa fie]?

Raspunsuri (5)

raluca

acum 14 ani

Pai iti va face taietura chiar in zona musculara dintre vagin si anus (zona numita perineu) pentru a largi deschiderea vaginala. Poti intreba medicul ginecologic cand te vei duce la un nou control. Sarcina usoara in continuare si nastere usoara fara probleme.

bernilori

acum 14 ani

inteleg si stiu unde se face taietura[pt ca mai am o taietura tot la perineu,dar intrebarea mea era daca se va face langa cea anterioara [daca se va face langa cea anterioara,inseamna ca voi avea 2 taieturi si cicatrici]sau poate ca se va face pe aceeasi taietura,eu asta nu inteleg,iar de stat de vorba cu medicul...nici vorba ....ei tot timpul sunt grabiti,asa ca............mai bine primesc parerea voastra

mihaela

acum 14 ani

taietura se va face pe tot pe prima

andreea

acum 14 ani

ma gandesc serios sa fac un copil si de aceea citesc mult despre asta dar am groooooaza nu stiu ce sa fac am impresia ca voi murii nu suport sinjectiile si perfuziile dar apoi sa ma taie cum sa fac fetelor voi care ati nascut stiti mai bn.imi este frica de senzatia de dupa anestezie ca voi simti asa rau si ca o sa am impresiaca se despica rana.

emme

acum 14 ani

am nascut 2 copii si am avut ruptura de perineu e posibil ca di aceasta cauza sa zona anala mai dilatata tinand cont ca am fost an totdeauna constipata