hernie

Sarcina

Postata de -FLORY- cu 13 ani in urma.

Buna ma numesc flory sunt insarcinata in 5 luni si mia aparut o unflatura in partea stanga si cred ca e hernie inghinala ma si doare nu insuportabil dar ma doare cand ma ridic de exemplu.stie cineva ce pot sa fac?sunt derutata,

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

O viitoare mama, trebuie sa mearga la control medical nu numai la datele programate ci oridecateori suspecteaza ca are ceva in ne ordine. In situatia pe care o descrieti,care poate fi o hernie ( dar nu prea vad cum sa apara o hernie la o gravida care nici nu are voie sa faca eforturi) sau o adenopatie inghinala ,consultatia , fie la chirurg fie la ginecolog se impune. Formatiunea trebuie vazuta si palpata , nu numai descrisa de la distanta.