Greturi și absenta ciclului menstrual?

Sarcina

Postata de Utilizator11707676087 cu 2 saptamani in urma.

Am greturi, amețesc, nu pot manca nimic, nu pot sta în picioare, nu suport mirosurile, am avut contact sexual neprotejat, la cât timp pot face test de sarcina?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Simptomele descrise sugereaza faptul ca ati putea fi insarcinata. Testul de sarcina poate fi facut in general cu 7-10 zile dupa ce ati ovulat sau dupa data la care era de asteptat sa va vina menstruatia. Un test de sarcina facut prea devreme ar putea oferi un rezultat negativ fals.

Totusi, este intotdeauna recomandat sa consultati un medic pentru un test de sange sau o ecografie, deoarece ele pot confirma sarcina mai devreme si mai precis decat testele de sarcina casnice.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-de-sarcina_10886
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primul-trimestru-de-sarcina_11108