gravida?

Sarcina

Postata de nicoleta193100944 cu 15 ani in urma.

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. In aprilie mi-a intarziat CM cu 3 zile, apoi a venit normal. Am facut si un test de sarcina care a dat negativ. Saptamana trecuta am inceput sa observ ca mi se umfla burta, au inceput sa ma doara sanii, dar nu am avut greturi, ameteli sau alte probleme. Am fost la ginecolog la control si mi-a spus ca nu sunt insarcinata. Vreau sa spun ca s-a uitat la mine superficial, aproape ca nici nu m-a bagat in seama. Intrebarea mea este: un astfel de control e sigur? Adica doctorul zicea ca nu sunt insarcinata, dar poate sa greseasca? Nu mi-a facut eco sau analiza de sange.
La un astfel de control poate depista o eventuala sarcina ectopica?
Multumesc pentru ajutor.

Raspunsuri (4)

alina110110

acum 15 ani

daca ti-a venit chiar dupa 3 zile eu zic ca nu esti gravida ,mai ales ca ti-ai facut si testul si ai fost si la medic desi nu ai spus ce fel de consult ti-a facut medicul caci in mod normal trebuia sa-ti faca un ecograf(dar tu ce iti doresti)Cristina

ana314

acum 15 ani

eu zic ca daca nu ai luat an serios treaba pana acum sa o ei,poate fi sarcina ectopica

violeta6097418

acum 15 ani

Cel mai sigur ar fi sa mai faci o data testul - primul poate sa nu iasa dc sarcina are o varsta mai mica de 7-10 zile. In general scrie pe teste chestia asta, dar eu chiar am patit-o! Primul test mi-a iesit neg, am repetat dupa o sapt, fiindca tot nu-mi venea ciclul...si a iesit pozitiv.

treaba e ca tie ti-a venit...deci putin probabil sa fie sarcina. Totusi fa testul...daca nu e , te poti gandi la alte cauze si le poti trata din buna vreme.

danak

acum 15 ani

Deci, draga mea, din cate stiu eu un medic ginecolog iti face macar o consultatie, ceea ce la tine nu s-a intamplat,asa ca renunta la el, si sfatul meu este sa iti faci o analiza de sange care se numeste BetaHCG,acolo ai raspunsul peste vreo 2-3 ore si o sa vezi sigur daca esti insarcinata,in plus nu costa decat 42lei noi,si se poate face si fara trimitere la orice centru de recoltare,
Iti urez bafta, si sa ai raspunsul care ti-l doresti