gravida sub tratament antipsihotic

Sarcina Diskinezie tardiva

Postata de nclt_i cu 14 ani in urma.

as vrea sa raman insarcinata, dar fac un tratament cu antipsihotice care nu poate fi intrerupt. Ce pot face sa raman si eu gravida? Exista posibilitatea sa fac si tratament si sa fiu gravida?
Va rog ajutaqti-ma si pe mine!

Raspunsuri (2)

Dr. Florian Badea

acum 14 ani

Daca faceti tratament cu antipsihotice va recomand sa nu ramineti gravida pt ca aceste substante pot da malformatii fetale grave.consultati atit psihiatrul cit si gineclogul.

antioxidanti

acum 14 ani

Trebuie sa scapati de droguri cat puteti de repede, nu puteti risca un copil cu malformatii. Problemele de acest gen apar de obicei din cauza functionarii neadecvate ale creierului, care are doua cauze principale, lipsa "alimentului" creierului, adica a acizilor grasi polinesaturati de tip Omega3, in special DHA, supranumit si "vitamina creierului" si problemele circulatiei sanguine capilare si periferice. Pentru ambele probleme exista solutii naturale, trebuie sa fie insa produse de calitate la un dozaj adecvat. Scrieti-mi pe [email protected]!