ginecologie

Sarcina

Postata de RODICA-LACRAMIOARA120125 cu 15 ani in urma.

am si o intrebare am luat anticonceptionale timp de 1 an si am facut puza 2 luni si nu mi-a venit menstruatia ...in aceste 2 luni .am facut teste de sarcina si mi-au iesti negative...intrebarea mea este daca iau anticonceptionale iar fara sa imi vina ciclul ...dar de la ce poate fii daca nu imi vine menstrutia ...va rog sa imi raspundeti.

Raspunsuri (7)

Maria Octavia

acum 15 ani

Probabil este vorba despre o dereglare hormonala determinata de anticonceptionale. In general pana ovarul isi reia functia mai dureaza ceva timp. Daca situatia persista, mergi la consult la un medic endocrinolog.

andrei178

acum 15 ani

Richard are dreptate, organismului ii trebuie probabil putin timp sa-si reia ritmul de dinainte...Atentie la contraceptia pe care o folosesti daca nu vrei bebe, cunosc destule fete care imediat dupa intreruperea anticonceptionalelor au ramas gravide! Lipsa menstruatiei nu inseamna ca nu poti avea ovulatie la un moment dat. Numai Bine!

liliana22896946

acum 15 ani

buna nu stiti dupa cate zile se afla daca o persoana este insarcinata...adica dupa cate zile apar cauze?

andrei178

acum 15 ani

Nu am fost insarcinata sa stiu, dar ce stiu, in sange hormonul care indica graviditatea apare dupa 7 zile, iar in urina cam la 14. Deci la doua saptamani dupa contactul neprotejat, sau in ziua in care trebuie sa-ti vina menstruatia. Numai bine!

andrei178

acum 15 ani

Ma refeream la testele de sarcina...nu stiu tu la ce cauze te referi, probabil la indicii ale graviditatii. astea depind de la femeie la femeie.

RODICA-LACRAMIOARA120125

acum 15 ani

multumesc pt raspuns

ANTONIA391448

acum 15 ani

pai daca ai greturi repetate somnolenta ameteli iti poti da seama