Genicologie?

Sarcina

Postata de Ale Alexandra cu 9 luni in urma.

Am un an de când sunt cu iubitul meu și nu pot rămâne însărcinată, oare de ce ?..
Când făceam sex și iubitul meu se termina de ce nu rămâne înăuntru și iasă afară

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Sunt cateva cauze posibile pentru care nu poti ramane insarcinata:

1. Probleme de fertilitate: Unele femei pot avea dificultati in concepere a unui copil din cauza problemelor de fertilitate, cum ar fi tulburarile ovulatorii, blocajele tubare, endometrioza sau alte afectiuni ginecologice. Pentru a obtine un raspuns mai precis, este recomandat sa consulti un medic ginecolog pentru a evalua starea ta de sanatate.

2. Momentul nepotrivit al actului sexual: Pentru a avea sanse maxime de a ramane insarcinata, este important sa ai relatii sexuale in timpul perioadelor tale fertile, adica in jurul momentului ovulatiei. Ovulatia poate varia de la o persoana la alta, dar in general are loc in mijlocul ciclului menstrual. Exista mai multe metode, cum ar fi utilizarea testelor de ovulatie sau monitorizarea temperaturii corpului basal pentru a identifica momentul acesta in mod mai precis.

3. Utilizarea metodei de retragere: Metoda in care partenerul se retrage inainte de ejaculare nu este una eficienta pentru a preveni sarcina. Spermatozoizii pot fi eliberati inainte de ejaculare si exista sanse ca acestia sa ajunga in tractul reproducator al femeii si sa cauzeze o sarcina.

Este important sa identifici cauza problemei tale pentru a-ti putea orienta corect actiunile ulterioare. Un medic ginecolog poate evalua situatia si poate oferi sfaturi specifice pe baza istoricului tau medical si a simptomelor tale.

Recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/analize-medicale-premergatoare-sarcinii_1300