fosfat de dexametazona

Sarcina

Postata de sirbu1122243 cu 14 ani in urma.

Buna ziua!
Am o mare nedumerire in privinta acestui medicament-fosfatul de dexametazona.
Doctorita ginecolog l-a prescris unei colege insarcinate,apoi am citit prospectul (sint si eu insarcinata si ma gindeam ca poate imi va prescrie si mie acest medicament).Am ramas foarte mirata dupa citire deoarece la indicatii nu se mentioneaza faptul ca ar fi bun pentru dezvoltarea plaminilor bebelusului (asa cum a fost recomandat de catre medic),mai mult,are o multime de contraindicatii,precautii,atentionari speciale,mai ales pentru gravide.Si de asemenea ca tratamentul trebuie atent monitorizat de catre medic.
Acum nu mai stiu ce sa cred,mie mi se pare deosebit de periculos,si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Citind pe forum,am inteles ca are si alte efecte secundare neprecizate in prospect (caderea tensiunii arteriale!)
Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra,cu multumiri anticipate.

Raspunsuri (1)

Alice70

acum 14 ani

Nu te ingrijora: daca l-a recomandat prieteni tale nu inseamna ca ti-l va recomanda si tie, decat daca va fi absolut nevoie... ceea ce sper sa nu fie cazul. Se recomanda in cazul in care exista riscul de nastere prematura, pentru grabirea maturarii plamanilor bebelusului. In acest fel se incearca reducerea complicatiilor respiratorii daca bebelusul se naste prematur, complicatii care pot fi foarte grave. Intotdeauna se pun in balanta riscurile si beneficiile. Si in acest caz riscurile neadministrarii lui sunt mai mari decat eventualele efecte adverse. Multa sanatate si nastere usoara!