foliculi

Sarcina

Postata de georgiana317 cu 12 ani in urma.

buna seara.inainte cu 4 zile de menstruatie am 1 folicul de 9mm pe ovarul stang si 2-3 foliculi de 3mm, respectie 4 mm pe ovarul drept !!! ce se intampla? nu am avut ovulatie luna aceasta? sa inteleg ca foliculii nu s-au dezvoltat atat de mult ca sa se sparga si sa se produca ovulatia? multumesc .

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In cadrul ciclului ovulator, la nivelul ovarului se formeaza mai multi foliculi aflati in diferite stadii de dezvoltare, si doar unul dintre ei ajunge la stadiul de folicul matur ce va elibera ovocitul, iar ceilalti regreseaza. Perioada fertila , in care se realizeaza ovulatia este intre a 10 a si a 17- a zi de la prima zi a menstruatiei.