Fokusin este recomandat femeilor?

Sarcina

Postata de RoxanaH cu 2 ani in urma.

Buna, ma comfruct cu probleme de urinare de aproximativ 1 luna de zile. Am efectuat atat analize ginecologice cat si urocultura si sumar, repetate la laboratoare diferite, rezultatele fiind negative, fara nicio bacterie. Mentionez ca alaptez si singurele medicamente luate in aceasta perioada au fost Nospa la nevoie maxim 2 pe zi si Uractiv Mami, insa problemele au continuat. Simt dureri si usturime dupa urinare. Medicul urolog mi-a prescris Fokusin, precizand ca se poate administra si la femei inclusiv in alaptare, insa eu nu am gasit nici in prospect nici din alte surse vreo informatie in acest sens. S-a mai comfruntat vreo mamica cu acest medicament prescris? Multumesc frumos.

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/medicamente/fokusin-capsule-cu-eliberare-modificata_16851

RoxanaH

acum 2 ani

Buna ziua, controlul a fost facut la un medic urolog, acesta mi-a recomandat pe reteta acest medicament. Problema este ca in prospect nu este mentionat niciun efect advers pentru femei sau persoanelor care alapteaza, acesta fiind administrat exclusiv barbatilor. Intrebarea mea era daca au mai fost mamici cu aceasta problema si daca este in regula sa iau in alaptare acest medicament. Va multumesc frumos.

Rox

acum 2 luni

Buna, fix asta mi s-a prescris si mie ieri in urgenta pentru litiaza renala cu calculi si colici. Si eu alaptez, intr-adevar nu e mentionat vreun efect advers intrucat nu s-a testat probabil pe femei. Pt siguranta, eu voi opri alaptarea cateva zile pe perioada tratamentului. Sanatate!