fatul este cu capul in jos

Sarcina

Postata de crisstyana_criss cu 13 ani in urma.

buna ziua! sunt in a 28-sapt de sarcina si fatul este deja cu capul in jos iar placeta e previa este ceva normal?

Raspunsuri (6)

Sheila

acum 13 ani

Nu este ceva normal dar se intampla la multe gravidute.
Trebuie sa ai grija de tine si sa te menajezi.
Trebuie administrat corticosteroizi pentru a grabi dezvoltarea pulmonara fetala si pentru a se pregati fatul pentru o nastere prematura.
Se pot administra suplimente cu fier pentru a trata si preveni anemia.
Daca apare sangerarea trebuie sa mergi de urgenta la medic.
Nu ridica greutati mai mari de 5-7, evita contactul sexual

Sarcina usoara, ai grija de tine

geanina rusu

acum 13 ani

in a cata saptamana de sarcina se intoarce copilul

Sheila

acum 13 ani

In mod normal in jurul saptamanii 30 dar se poate si mai devreme, acum ar trebui sa aiba aproape 1300gr si in jur de 38 de cm.

Loredana

acum 13 ani

Am 24 de saptamani si in urma unui ecograf 4 d mi s-a spus k bebe deja e cu capsorul in jos.e ceva grav sau nu trebuie sa-mi fac griji pt ca se roteste dupa cum ii place?

a

acum 13 ani

a

eva maria

acum 12 ani

am 24 saptamani si la ecografia 4d mi s-a spus ca am colul f mic (2.5 cm) si mult scurtat (in urma a 4 avorturi) si copilul este cu capul in jos.este normal,se dezvolta copilul normal daca sta asa pana la nastere ? precizez ca iau gynipral si incerc sa ma odihnesc cat de mult pot,multumesc anticipat!