Extrauterina

Sarcina

Postata de laura adriana65331 cu 11 ani in urma.

Buna ziua, imi doresc un al doilea copil, dar, in 2003 am nascut-o pe Miruna, RH pozitiv, eu RH Negativ, m-am vaccinat si am facut dozare de anticorpi. Desi in ultimii ani am tot vrut sa raman insarcinata, nu am ramas. Insa, anul trecut am ramas insarcinata de 2 ori, la un interval de 3 luni. Amandoua sarcinile extrauterina. Prima sarcina extrauterina a costat uterul din dreapta total si cealalta extrauterina a ciupit din uterul stang, deci Dl. Doctor mi-a spus ca mai pot ramane insarcinata. Insa nu mi-e placut deloc atitudinea doctorului dupa prim sarcina extraiterina, adica nu mi-a cerut sa fac investigatii, analize, sa imi vorbeasca despre alte modalitati de interventie...iar eu imi doresc inca un copil si nu stiu daca mai am sau nu sanse...nu stiu cum sa procedez...Multumesc.

Raspunsuri (2)

Corina

acum 11 ani

Nu inteleg ce vreti sa spuneti cu uterul din dreapta. Va referiti, probabil, la trompa uterina dreapta? Va rog sa imi scrieti, daca mai aveti hartiutele, rezultatul de la internarile pentru sarcinile ectopice. Daca nu va place medicul, va sfatuiesc sa va interesati si sa cautati un medic compatibil cu dumneavoastra, care sa va explice ce aveti de facut. Va rog mult sa reveniti cu detalii despre sarcinile anterioare, ca sa va pot spune o parere in deplina cunostinta de cauza. Multa sanatate si astept un raspuns!

Rotaru Andreea-Daniela

acum 9 ani

buna ziua...am si eu o intrebare am suferit o operatie de cezariana in care copilul meu a murit si mia scos si uteru...mai am posibilitatea de a avea copiii...va multumesc