extrasistolele si sarcina

Sarcina

Postata de mihaela1306 cu 15 ani in urma.

Am fost diagnosticata cu extrasistole si tahicardie sinusala.Dupa spusele medicilor inima e ok,iar aceste tulburari au aparut pe fond psihic(eu fiind o fire emotiva si panicoasa).Sunt insarcinata in 4 sapt si as vrea sa stiu in ce masura imi pot afecta aceste probleme sarcina?

Raspunsuri (2)

vlad26

acum 15 ani

Draga mea, nu te ingrijora. Probabil la emotivitatea ta obisnuita s-au adaugat grijile firesti ale sarcinii. Este normal, pentru ca e greu ca in timpul sarcinii sa avem controlul asupra tuturor lucrurilor. Incearca sa nu te stresezi inutil si vezi ca exista niste remedii homeopate permise in sarcina (sedatif pc). Discuta totusi cu un medic inainte sa le iei. Pe parcursul sarcinii iti recomand sa iti monitorizezi regulat tensiunea si sa ii comunici medicului obstetrician daca apar variatii mari de tensiune. Mult curaj si optimism!

mihaela1306

acum 15 ani

Va multumesc pt raspuns si incurajari.Sper ca totul sa fie bine.